Aquest web utilitza galetes (cookies) per a oferir una millor experiència de navegació. Si continua navegant pel web, considerem que accepta la seva utilització. [ Acceptar ]
La ciutat
Ajuntament
Serveis
Oficina virtual

Tot és a punt per l'arrencada aquest dissabte del 15è Mundialet intercultural de futbol de Manresa

13/06/2018

El torneig es disputarà del 16 de juny al diumenge 29 de juliol. Enguany hi haurà competició en la categoria absoluta, femenina, veterans, cadets, infantils, alevins i benjamins. 

 

El Mundialet Intercultural de Futbol de Manresa torna aquest dissabte a les instal·lacions de l’Estadi del Congost. Serà la 15a edició d’aquest esdeveniment esportiu organitzat per l’ONG Diapo amb el suport de l’Ajuntament de Manresa, la Fundació Privada de la Federació Catalana de Futbol i diverses entitats de la ciutat com Càritas arxiprestal i el Centre d’Esports Manresa. Un any més, l’esport del futbol, com eina de convivència i d’aproximació intercultural, serà el protagonista d’un torneig que es disputarà del 16 de juny al 29 de juliol.

 

La presentació de la nova edició del torneig s’ha fet avui al migdia i ha anat a càrrec de la regidora de Cohesió Social de l’Ajuntament de Manresa, Mercè Rosich;  els  representants de l’organització Moctar Thera (ONG Diapo) i Jorge Pulido (Colòmbia); i el sotsdelegat de la Federació Catalana de Futbol, Arcadi Prat. L’acte, com és habitual,  ha comptat també amb una nodrida presència de jugadors i jugadores d’alguns equips participants.

 

L’esport en general i el futbol en particular és una de les eines que contribueixen a la unió i a un major coneixement i convivència entre persones, unes provinents de diversos països del món (d’Àfrica, Amèrica Llatina, etc), i altres autòctones, o bé nascudes ja aquí de pares d’origen estranger, un fet que és molt evident en les categories d’alevins, infantils, cadets i juvenils, autèntica cantera futbolística del futur.

 

El dia de la inauguració és aquest dissabte 16 de juny a les 16.30h, a l’Estadi del Congost, un acte d’estrena que s’iniciarà amb tradicional desfilada de tots els equips participants. L’any passat l’equip de l’Argentina va ser el guanyador del torneig i, per tant, serà el protagonista del partit inaugural i ho farà contra l’equip de Xile.

 

En la roda de premsa de presentació la regidora Mercè Rosich ha subratllat que el Mundialet   “és una excel·lent eina de cohesió social” i s’ha felicitat “com a dona, per l’increment del nombre d’equips femenins en el torneig”. En el mateix sentit s’ha expressat una de les ànimes i impulsors del torneig, Moctar Thera, que ha ressaltat també aquesta presència femenina, doblant el nombre d’equips en un torneig plenament consolidat en el calendari esportiu de la ciutat.

 

Al seu torn, l’speaker del Mundialet, Jorge Pulido, ha manifestat que aquest esdeveniment esportiu “està més viu que mai” i ha fet una crida perquè tingui un bon desenvolupament, esportiu i cívic i  que sigui “una gran festa del futbol, un esport que mou passions”. Luis Villa ha animat  tothom a assistir als partits d’un Mundialet “que acollirà gairebé un miler d’esportistes durant les pròximes setmanes”.  Finalment, Arcadi Prat ha informat del suport de la Federació Catalana de Futbol que hi aportarà els “àrbitres federats” i farà costat a un “torneig fantàstic”.

 

Un munt de partits distribuïts en set categories

 

A la categoria absoluta hi participaran 12 equips, en representació de 12 països diferents, dividits en quatre grups: (Grup A: Argentina, Xile, Equador); (Grup B:  Marroc, Brasil, Bolívia); Grup C: Bèlgica, Paraguai, Hondures);  i Grup D:  Colòmbia, Senegal, Veneçuela).

 

A banda de la categoria absoluta, hi ha, com d’altres anys, diferents categories:

 

La categoria de Veterans, que jugaran dissabtes i diumenges, amb la participació de 12 equips, també dividits en quatre grups: (Grup A:  Paraguai, Catalunya, Equador); (Grup B: Qatar, Rep. Dominicana; Colòmbia); (Grup C: Diapo, Mauritània, Espanya);  (Grup D: Hondures, Bolívia, Marroc).

 

La categoria Femenina, que ha doblat enguany el seus equips,  compta amb 8 equips: (Grup A: Argentina, Equador, Colòmbia, Nigèria);  (Grup B: Paraguai, Catalunya, Itàlia, Uruguai). Comencen el diumenge 17 de juny (16h) i acaben el diumenge 29 de juliol, data de la final.

 

I el grup  format per  Infantils, Cadets, Alevins i Juvenils  i que jugaran entre setmana, a excepció dels partits de la final que serà dissabte 28 de juliol. 

 

Els diferents guanyadors dels campionats del Mundialet han estat els següents: Senegal (2004), Catalunya (2005), Guinea Conakry (2006), Senegal (2007), Guinea Conakry (2008), Marroc (2009), Espanya (2010), Senegal (2011), Argentina (2012), Paraguai (2013 i 2014) i Bolívia (2015), Marroc (2016), Argentina (2017).

 

 

CALENDARI DE PARTITS

 

CATEGORIA ABSOLUTA

 

Grup A:  ARGENTINA- XILE- EQUADOR

Grup B:  MARROC- BRASIL- BOLÍVIA

Grup C:  BÈLGICA- PARAGUAI- HONDURES

Grup D:  COLÒMBIA-SENEGAL-VENEZUELA

 

DISSABTE 16 JUNY

16.30h. INAUGURACIÓ MUNDIALET

18.30h. ARGENTINA - XILE

20.30h. MARROC – BOLIVIA

 

DIUMENGE 17 DE JUNY

18.00h. BÈLGICA - PARAGUAI                      

20.00h. COLÒMBIA - VENEZUELA   

                                                        

DISSABTE 30 DE JUNY

18.00h. VENEZUELA - SENEGAL                  

20.00h. MARROC- BRASIL     

                                                                            

DIUMENGE 1 DE JULIOL

18.00h.  ARGENTINA - EQUADOR                

20.00h.  BÈLGICA - HONDURES     

          

DISSABTE 7 DE JULIOL

18.00h. BRASIL - BOLÍVIA                            

20.00h. COLOMBIA –SENEGAL

 

DIUMENGE 8 DE JULIOL

18.00h. XILE - EQUADOR                          

20.00h. PARAGUAI - HONDURES       

                                              

DISSABTE 14  DE  JULIOL

QUARTS DE FINAL.

GRUP A: 18.00h   PRIMER GRUP A - SEGON GRUP C

GRUP B:  20.00h   PRIMER GRUP B - SEGON GRUP D

 

DIUMENGE 15 DE  JULIOL

QUARTS DE FINAL

GRUP C: 18.00h.    PRIMER C  - SEGON A

GRUP D: 20.00h.    PRIMER D  - SEGON B

 

DISSABTE  21 DE  JULIOL

SEMIFINALS

Semifinals A:18.00h.  GUANYADOR A  - GUANYADOR B

Semifinals B: 20.00h. GUANYADOR C  -  GUANYADOR D

 

DIUMENGE 22 DE JULIOL

18.00h.  PARTITS APLAÇATS                                       

20.00h.  PARTITS APLAÇATS i FEMENÍ

 

DISSABTE 28  DE JULIOL

BENJAMÍ - ALEVÍ – INFANTIL - CADET

3r- 4t:   18h -19h

FINAL:  20h - 22 h

 

GRAN FINAL- DIUMENGE 29 DE JULIOL

16.00h.  3r – 4t

18.00h.  FINAL VETERANS i JUVENIL

19.00h.  FINAL FEMENÍ

20.00h.  FINAL

 

CATEGORIA FUTBOL FEMENÍ  (Futbol 7)

DIUMENGE 17 JUNY- DIUMENGE 22 JULIOL 2018

 

GRUPA: ARGENTINA – EQUADOR- COLÒMBIA- NIGÈRIA

GRUP B: PARAGUAI - CATALUNYA – ITÀLIA- URUGUAI

 

DIUMENGE  17  JUNY:

16.00h/17.00h:

ARGENTINA - EQUADOR

CATALUNYA  –  ITÀLIA

 

DISSABTE 30 JUNY

16.00h/17.00h:

NIGÈRIA – ARGENTINA

URUGUAI – PARAGUAI

 

DIUMENGE  1  JULIOL

16.00h/17.00h:

COLÒMBIA – EQUADOR

CATALUNYA – PARAGUAI

                                   

DISSABTE 7  JULIOL

16.00h/17.00h:

COLÒMBIA - ARGENTINA

PARAGUAI - ITÀLIA     

                                          

DIUMENGE 8 JULIOL

16.00 h/17.00h:

CATALUNYA –URUGUAI

EQUADOR - NIGÈRIA   

                               

DIUMENGE 15 JULIOL:

16.00h /17.00h:

COLÒMBIA –NIGÈRIA

ITÀLIA – URUGUAI


DIUMENGE 22 JULIOL

19.00h /20.00h          

SEMIFINAL

1r GRUP A - 2n GRUP B

1r GRUP B - 2n GRUP A

 

DIUMENGE 29 JULIOL

19.00h /20.00 h

FINAL: 1r A- 1r B

 

  

CATEGORIA VETERANS

(16 DE JUNY- 22 DE JULIOL)

 Grup A:  PARAGUAI – CATALUNYA - EQUADOR

Grup B:  QATAR – REP.DOMINICANA - COLÒMBIA

Grup C:  DIAPO – MAURITANIA - ESPANYA

Grup D:  HONDURES – BOLÍVIA - MARROC

 

DISSABTE 16 DE JUNY

17.30h. HONDURES - BOLÍVIA                   

17.30h. QATAR – REP. DOMINICANA 

                                                                  

DIUMENGE 17 DE JUNY

17:00h. DIAPO  - MAURITANIA                        

17.00h. PARAGUAI - EQUADOR

 

DISSABTE  30 DE JUNY

17.00h. PARAGUAI -CATALUNYA                     

17.00h. ESPANYA – DIAPO


DIUMENGE 1 DE JULIOL

17.00h. QATAR - COLÒMBIA                          

17.00h. HONDURES - MARROC                                                   

 

DISSABTE 7 DE JULIOL

17.00h. EQUADOR - CATALUNYA               

17.00h. REP. DOMINICANA - COLÒMBIA

 

DIUMENGE  8 DE JULIOL

17.00h: MAURITANIA – ESPANYA               

17.00h: BOLÍVIA - MARROC

 

DISSABTE 14 DE JULIOL

QUARTS DE FINAL.

GRUP A: 18.00h.  PRIMER GRUP A- SEGON GRUP C

GRUP B: 20.00h.  PRIMER GRUP B- SEGON GRUP D

 

DIUMENGE 15 DE  JULIOL

QUARTS DE FINAL

GRUP C: 18.00 h.   PRIMER C  - SEGON A

GRUP D: 20.00 h.   PRIMER D  - SEGON B

 

DIUMENGE 22 DE JULIOL

SEMIFINALS

Semifinals A: 20.00h. GUANYADOR A  - GUANYADOR B

Semifinals B: 20.00h. GUANYADOR C  -  GUANYADOR D

 

DISSABTE 28 DE JULIOL

BENJAMÍ -ALEVÍ - INFANTIL-CADET

3r- 4t. 18h-19h

FINAL: 20h- 22 h

 

GRAN FINAL- DIUMENGE 29 DE JULIOL

16.00h:    3r – 4t

18.00h:  FINAL VETERANS

20.00h:  FINAL

 

 

SECCIÓ FUTBOL INFANTIL  (Futbol 7)

DIJOUS 28 JUNY- DISSABTE 28 JULIOL 2018

 

ALEMANYA- ANGLATERRA- HOLANDA- DIAPO

 

Jornada 1

DIJOUS  28  JUNY 

19.00h/20.00h         

DIAPO - ANGLATERRA                                                                                                 

ALEMANYA - HOLANDA

 

Jornada 2

DIJOUS  5  JULIOL

19.00h/20.00h

ALEMANYA- ANGLATERRA

HOLANDA- DIAPO                                                    

 

Jornada 3

DIJOUS  12  JULIOL

19.00 h/20.00h 

ALEMANYA - DIAPO

ANGLATERRA - HOLANDA

                                               

Jornada 5

FINAL INFANTIL

DISSABTE 28 JULIOL 

3r-4t: 19.00h/20.00h

1r-2n: 21:00h/22.00h   

 

SECCIÓ FUTBOL CADET  (Futbol 7)

DIVENDRES 29 JUNY - DISSABTE 28 JULIOL 2018

CATALUNYA - GÀMBIA - XILE - EUSKADI 

 

Jornada 1

DIVENDRES  29  JUNY

20.00 h/21.00h        

GÀMBIA- EUSKADI                                                                                                               

XILE- CATALUNYA

 

Jornada 2

DIVENDRES  6  JULIOL

20.00 h/21.00h

CATALUNYA- GÀMBIA

EUSKADI- XILE                                           

 

Jornada 3

DIVENDRES 13  JULIOL

20.00 h/21.00h 

CATALUNYA-EUSKADI

GÀMBIA- XILE

 

Jornada 4

FINAL CADET

DISSABTE  28 JULIOL

3r- 4t: 18.00h/19.00h

1r- 2n: 20.00h/21.00h   

   

SECCIÓ FUTBOL JUVENIL  (Futbol 7)

DIVENDRES 29 JUNY- DISSABTE 28 JULIOL 2018

HOLANDA - GÀMBIA - MARROC - DIAPO 

 

Jornada 1

DIVENDRES  29  JUNY

19.00h/20.00h         

GÀMBIA - DIAPO                                                                                                                       

HOLANDA - MARROC

 

Jornada 2

DIVENDRES  6  JULIOL

19.00 h/20.00h

HOLANDA - GÀMBIA

MARROC - DIAPO                                                      

 

Jornada 3

DIVENDRES  13  JULIOL

19.00h/20.00h 

GÀMBIA - MARROC

HOLANDA - DIAPO                                        

 

Jornada 4

FINAL JUVENIL

DISSABTE 28 JULIOL

3r-4t: 18.00h /20.00h

1r-2n: 20.00h/21.00h   

                                               

SECCIÓ FUTBOL ALEVÍ  (Futbol 7)

DIJOUS 28 JUNY- DISSABTE 28 JULIOL 2018

 

GRUP A: MARROC - BRASIL - DIAPO

GRUP B: CATALUNYA - ANGLATERRA - SENEGAL

 

 

Jornada 1

DIJOUS  28  JUNY

20.00 h/21.00h         

MARROC - BRASIL                                          

CATALUNYA - ANGLATERRA

 

Jornada 2

DIJOUS 5  JULIOL

20.00 h/21.00h

BRASIL- DIAPO

ANGLATERRA-SENEGAL                          

 

Jornada 3

DIJOUS  12  JULIOL

20.00 h/21.00h 

MARROC - DIAPO

CATALUNYA - SENEGAL

 

Jornada 4

DIJOUS 19 JULIOL

20.00 h/21.00h

1rA-2nB

1rB-2nA

                             

Jornada 5

FINAL ALEVÍ

DISSABTE 28 JULIOL 

3r-4t: 19.00h/20.00h

1r- 2n. 21.00h/22.00h   

Destaquem

Notícies

Agenda

Directori

Plànol guia


Mapa web | Informació i Crèdits
© Ajuntament de Manresa - Pl. Major 1 - 08241 Manresa - +34 93 878 23 00 - ajt@ajmanresa.cat